Realizace HLINĚNÝCH OMÍTEK a TADELAKTU

 

      S rozšiřujícím se zájmem veřejnosti o přírodu a zdravý životní styl se objevují "nové" materiály a technologie tvořící náš domov. Přírodní prvky v našem okolí jsou důležitým faktorem zdravého a spokojeného života. Obklopujme se přírodou, materiály jako kámen, dřevo, vlna, len, sláma, hlína a získávejme z nich energii a užitek. Venku v čisté přírodě se také cítíte lépe, než uprostřed betonové džungle měst. Čili totéž je potřeba vytvořit ve vlastním domě, abychom se dokázali po náročném pracovním dni v příjemném prostředí domova náležitě uvolnit a zregenerovat své životní síly. 

     Konstrukce, které na nás v interiéru převážně nejvíce působí díky jejich velkým plochám, jsou zdi. U klasických vápenných, vápenocementových a v současné době více žádaných sádrových omítek, můžeme vnímat pouze ostré hrany, fádní stěny bez plastičnosti a minimální pozitivní energii, která z nich vychází a obklopuje nás. Jsou to konstrukce bez života ovlivňující během celého dne životní ryrmus jejich obyvatel. Že tomu tak být nemusí se dá předpokladádat. Řešením jsou již zmiňované přírodní materiály. V tomto příapadě se dostáváme k užití hliněných omítek. Nejen příjemný vzhled a zdravý základ hrají do karet těmto přírodním hliněným omítkám, ale také jejich vlastnosti, které nejlépe vyniknou právě v interiéru, jsou výhodami oproti všedním vnitřním omítkám. 

     Hlína, a z ní zhotovené hliněné omítky, ve spojení se dřevem, je ideální kombinací už od pradávna. Tyto dva "živé" materiály neustále pracují, jelikož reagují na vzdušnou vlhkost a tu v interiéru znamenitě regulují. Oproti tomu klasické vnitřní omítky, jakmile vytvrdnou, pro své uživatele již nepracují v takové míře, v jaké by člověk potřeboval. Vznikající vlhkost, která se v místnosti vyskytuje, je okny, rekuperací či vzduchotechnikou vyvětrána , protože ji klasická vápeno-cementová omítka není schopna pojmout. Hliněná omítka díky své difůzní otevřenosti, vlhkost pohltí a v případě potřeby, ji vrátí zpět do místnosti. K tomu dochází hlavně v zimních měsících, jelikož dům vytápíme a vzduch je příliš suchý. Tato regulace vlhkosti v místnosti, spolu se schopností omítky akumulovat teplo, tak působí příznivě i na dřevěné konstrukce, které se svými vlastnostmi přibližují hlíně a hliněným omítkám.

     Také pohlcování pachů, cigaretového kouře a veškeých látek nevhodných pro alergické osoby, je jednou z mnoha výhod hliněných omítek, kterou ocení každý uživatel.

    Další krásnou výhodu oceníme při samotné realizaci hliněných omítek a to je její jednoduchost tvarování, nejlépe při svépomocném omítání. Můžeme vytvořit jakýkoli tvar, který nás zrovna napadne. Zapojme svou tvořivost a kreativitu a hrajme si s hlínou. Vytvářejme výstupky, přechody, zaoblené rohy a kouty, nástěnná a stropní světla nebo prostě jen jakýkoli designový prvek, který pohladí po duši. Berme to jako hru, ne práci a výsledek nás potěší daleko víc, než si dovedeme představit. Na práci s hlínou je totiž krásné to, že ji zvládne dělat kdokoli. Žádné ochranné pomůcky, žádný stres z práce, jen člověk a hlína. Asi jako když Bůh tvořil Adama…

       Barevná hliněná omítka? Nesmysl? Ani v nejmenším. Dostáváme se k další výhodě hlíny a tou je její barevnost. Spousta lidí si myslí, že hlína je pouze hnědá, avšak opak je pravdou. Z velké části se hlína nachází v barvě hnědé a jejich odstínech, které při správném designovém zpracování můžeme použít i v interérech, aniž by došlo ke ztmavení dané místnosti nebo k úbytku světelné pohody. Barvy jako jsou žlutá, oranžová, červená, fialová, modrá, zelená a šedá nejsou hlíně a potažmo hliněným omítkám cizí. Své hlavní místo má samozřejmě bílý jíl, ze kterého se míchají bílé hliněné omítky. Pro barevné kreativce se nachází v zemi i bílý jíl, kterýž se může ješte dál barvit přírodními pigmenty, pokud někoho neuspokojí barevná škála darovaná samotnou matkou přírodou. Můžeme tak s jistotou říci, že barevně jsou tyto hlinněné omítky velmi pestré, nikoli však kýčovité, protože odstíny vytváří příroda sama. 

     Možnost přidání do hlliněných omítek dekorativních prvků v podobě slaměné řezanky, kostřavy dlouhé či krátké, kopretiny, slídy, drcených mušlí, sklelněných peciček či hrubšího písku nebo barevných mramorů nám posouvá náš interiér do desingnových výšin nekonečných možností...

     Přesouváme se k dalšímu kladu hliněných omítek a tou je jejich údržba. Stěny opatřené malbou se špiní a je nutno ji po určitém čase obnovit, což stojí určité peníze a čas a ten je k nezaplacení, protože jej nikdo nemáme nazbyt. Ovšem hliněné omítky ponechané v jejich přírodní podobě, nebo pigmentované, nevyžadují údržbu, protože se nešpiní. Jak je toto možné? Jíl obsažený v hliněných omítkách se jemně, ale opravdu velice jemně-nepatrně sprašuje. To znamená, že když se upocenou, ušmudlanou rukou dotknete hliněné stěny, tak špína, prach a pot z ruky neulpí na hliněné omítce, ale prachové částice jílu se spíše přilepí na lepkavé nečistoty na ruce.

     Poslední výhodou hliněných omítek, která nevyyčerpává rozpočet, při svépomocném omítání také je, že materiál na ně můžeme získat i z vlastního pozemku. Ať už kopeme základy pro dům či zahradní domek nebo jen upravujeme terén zahrady, téměř vždy se z vaší vykopané hlíny dá vytvořit směs na hliněné omítky. Podmínkou je, aby hlína obsahovala jíl, který slouží ve směsi jako pojivo a jako plnivo se přidává písek. Ideální poměry jílu a písku jsou závislé na kvalitě daného jílu.

 

Papež Martin VI.

 

hlinené omietky, hlinená omietka, cena hlinených omietok, hlinené podlahy, rekon

 

 

Proč hliněné omítky do paneláků.

      Dají se nanášet prakticky na jakýkoliv materiál. Můžete je aplikovat na cihly, beton, hliněnou stěnu, na slaměnou stěnu i sádrokarton. Obzvláště vhodné jsou hliněné omítky do paneláků. Domy z betonových panelů mají totiž tenký nátěr přímo na panelech. Při jakémkoliv výkyvu vlhkosti a množství páry pak dochází k tvrdým nárazům přímo na povrch panelů, kde se vlhkost sráží. Naopak hliněná omítka na panelech vlhkost do sebe vstřebá a vrací se zpožděním zpět do interiéru. Díky tomu zde vzniká stále příznivé tepelně vlhkostní mikroklima.

"Panelové stavby hliněné omítky doslova potřebují. Mám velmi kladné reakce od lidí, kteří si hliněnou omítku do paneláku aplikovali. Je to doslova kus přirozeného prostředí v neživém betonu, které se dá navíc zajímavě výtvarně pojednat." říká docentka Žabičková ze Sdružení hliněného stavitelství v Brně.

zdroj: https://bydleni.idnes.cz/domy-z-hliny-se-vraceji-hlinene-omitky-jsou-idealni-i-do-panelaku-pxq-/stavba.aspx?c=A111223_125341_stavba_rez

hlinené omietky, hlinená omietka, cena hlinených omietok, hlinené podlahy, rekon

 

 

 

Michal Navrátil - Zdravé domy 2022.pdf (683750)

 VHODNÉ A NEVHODNÉ PROSTŘEDÍ PRO HLINĚNÉ OMÍTKY 

Michal Navrátil1 

1 Michal Navrátil, hliněné omítky PICAS. Sluneční 200, 666 03 Hradčany, tel.: 603 110 366, E-mail: michal@picas.cz 

1. Úvod

Hliněné omítky vnímáme jako materiál, který snese všechno, protože je přírodní. Bohužel je tomu právě naopak. Hliněné omítky se vyrábějí z různých druhů jílů a přídavných surovin a každá z nich skýtá jiné nebezpečí. Nejsou to jenom plísně, ale i barevné fleky, tvorba teček nebo bobtnání vláken v omítce atp. Čím přírodnější je složení omítky, tím mohou nastat větší problémy. Jedním z možných řešení je vyrábět omítky z dokonalých materiálů, které budou bezproblémové na úkor funkčnosti hliněné omítky nebo se naučíme předvídat, jak se určitá omítka může zachovat v určitém prostředí a je možné se tomu přizpůsobit. Teplota, vlhkost, stabilní prostředí a pohyb vzduchu jsou veličiny, které rozhodují o případných problémech. 

2. Bobtnání vláken

Většinou se jedná o chuchvalce jemných vláken (konopí, len, juta). Ty mohou být o velikosti kolem 1 mm a mohou se objevit v interiérech s vyšší vlhkostí. Především to mohou být syrové nevytápěné stavby. Vlákna během bobtnání zvětší svůj objem a objeví se na povrchu. Řešením je dobré promíchání omítky před nanášením a nepoužívat omítky v interiérech s vysokou vlhkostí. 

Obr. 1 Bobtnající vlákna v omítce 

2.2 Plísně 

Pokud chcete bojovat s nepřítelem, tak ho nejdříve poznejte abyste zbytečně nebojovali s duchy nebo předsudky. 

Plísně jsou mikroskopické vláknité houby a jsou běžnou součástí jak živé hlíny, tak jsou obsaženy i ve vzduchu (spory plísní) a čekají jenom na vhodné podmínky k růstu. Pro svůj růst potřebují většinou buď vlhkost vzduchu nad 55% nebo vlhkost podkladu (hliněné omítky) nad 14%. Největší nebezpečí tvorby plísní vzniká při schnutí omítek. Nejlepší prevence je pohyb vzduchu v místnosti, kde je nanesená hliněná omítka. Při vysychání omítky se vytváří těsně nad povrchem takřka 100% vlhkost a ta vytváří ideální podmínky pro růst plísně. Po vyschnutí omítek se plíseň v běžném interiéru nevyskytuje. Plísně v omítce vznikají především přítomností organických příměsí, tedy vláken (živin pro plísně). Možné řešení by bylo nepřidávat do hliněných omítek organická vlákna, ale díky vláknům je možné zvýšit v omítce množství hlíny, která potom vytváří v interiéru tak ojedinělé klima. 

Obr.2 Bílá a černá plíseň 

2.3 Tečky na povrchu omítek 

Často vznikají při přítomnosti oxidu železa v omítce. Jsou obsaženy jak v hlíně, tak i v písku. Pokud se podíváte na hromadu písku po dešti, tak zrnka oxidu železa můžete zahlédnout pouhým okem. Často jsou to kuličky o velikosti kolem 1 mm a ty potom po zapracování do omítky způsobují na jejím povrchu tmavé tečky o průměru 1 – 20 mm. V hlíně se také mohou vyskytovat, ale to se bohužel nedá předem rozeznat. Pokud se omítka dělá z drcené hlíny, tak se tento problém neobjevuje, protože při procesu drcení se kuličky oxidu železa rozdrtí. Tečky se většinou neobjevují v interiérech, které jsou vytápěny na stabilní teplotu 22˚C a nevykazují zvýšenou vlhkost. Problémy mohou být nevytápěné předsíně, spižírny atp. Tento problém se objevuje po realizaci omítek 3 – 12 měsíců. 

Obr. 3 Zrnko oxidu železa Obr. 4 Tečky na finální omítce 

2.4 Fleky a kruhy na hliněných omítkách 

Tento problém se objevuje většinou u hnědých a černých jílů, které se těží z malých hloubek a v interiérech s nižší teplotou cca 5-20 ˚C a vyšší vlhkostí. Jakmile se v interiéru sníží vlhkost a zvýší teplota, tak se tmavnutí zastaví a neprosakuje do finální vrstvy. 

Obr. 5 Fleky na omítkách Obr. 6 Kruhy na omítkách 

3. Terraterapie

Terraterapie čili léčení zemí. Zemí se léčilo dříve než bylinami a to nejen zevně, ale i vnitřně. K léčení se používala běžně nakopaná zemina do hloubky 125 cm pod povrchem, protože zemina z větších hloubek se považuje už za sterilní. Podle léčitelů se má s hlínou zacházet jako s živým tvorem – je to doslova a do písmene ,,ŽIVÁ ZEMĚ“ Víte, že v jediné hrsti zeminy se nachází víc živých organizmů, než kolik žije lidí na Zemi. Půda je velice složitý soubor pevných, kapalných a plynných látek, anorganických a organických sloučenin a živých organizmů. Je potřeba si uvědomit, že toto všechno si přenášíme do svých domovů. 

Všechny uvedené problémy (tečky, kruhy a fleky na povrchu) mají jeden společný problém a to jsou MIKROORGANISMY. 

Problémy s hliněnými omítkami začnou ve chvíli, kdy se umístní do prostředí, které není trvale obývané člověkem, které je vlhké a studené. 

Problémy s plísněmi, fleky a kruhy na hliněné omítce můžeme ovlivnit tím, že nebudeme používat povrchovou hlínu, ale hlínu z větších hloubek, ale potom se nemůžeme bavit o ŽIVÉ HLÍNĚ a měli bychom ji nazývat správně MRTVÁ HLÍNA. 

Obr. 7 Život v půdě 

4. Závěr

Jsem hluboce přesvědčen, že hlína nám neodkryla veškerá své tajemství a je potřeba ještě ujít velký kus cesty k jejímu pochopení. Jde o komplexní živý mikrosvět, kterému sice nerozumíme, ale pocitově nás něčím přitahuje. Čichněte si k hroudě hlíny a ucítíte to. Budete cítit hutnost vůně. Ve chvíli, kdy se rozhodnete upravovat hlínu k obrazu svému, tak se začne z tohoto materiálu vytrácet všechno, co na ní máme všichni tak rádi 

 

VHODNÉ A NEVHODNÉ PROSTŘEDÍ PRO HLINĚNÉ OMÍTKY 

Michal Navrátil - hliněné omítky PICAS. Sluneční 200, 666 03 Hradčany, tel.: 603 110 366, E-mail: michal@picas.cz 

 

Úvod

Hliněné omítky vnímáme jako materiál, který snese všechno, protože je přírodní. Bohužel je tomu právě naopak. Hliněné omítky se vyrábějí z různých druhů jílů a přídavných surovin a každá z nich skýtá jiné nebezpečí. Nejsou to jenom plísně, ale i barevné fleky, tvorba teček nebo bobtnání vláken v omítce atp. Čím přírodnější je složení omítky, tím mohou nastat větší problémy. Jedním z možných řešení je vyrábět omítky z dokonalých materiálů, které budou bezproblémové na úkor funkčnosti hliněné omítky nebo se naučíme předvídat, jak se určitá omítka může zachovat v určitém prostředí a je možné se tomu přizpůsobit. Teplota, vlhkost, stabilní prostředí a pohyb vzduchu jsou veličiny, které rozhodují o případných problémech. 

 

Bobtnání vláken

Většinou se jedná o chuchvalce jemných vláken (konopí, len, juta). Ty mohou být o velikosti kolem 1 mm a mohou se objevit v interiérech s vyšší vlhkostí. Především to mohou být syrové nevytápěné stavby. Vlákna během bobtnání zvětší svůj objem a objeví se na povrchu. Řešením je dobré promíchání omítky před nanášením a nepoužívat omítky v interiérech s vysokou vlhkostí. 

Obr. 1 Bobtnající vlákna v omítce 

 

Plísně 

Pokud chcete bojovat s nepřítelem, tak ho nejdříve poznejte abyste zbytečně nebojovali s duchy nebo předsudky. 

Plísně jsou mikroskopické vláknité houby a jsou běžnou součástí jak živé hlíny, tak jsou obsaženy i ve vzduchu (spory plísní) a čekají jenom na vhodné podmínky k růstu. Pro svůj růst potřebují většinou buď vlhkost vzduchu nad 55% nebo vlhkost podkladu (hliněné omítky) nad 14%. Největší nebezpečí tvorby plísní vzniká při schnutí omítek. Nejlepší prevence je pohyb vzduchu v místnosti, kde je nanesená hliněná omítka. Při vysychání omítky se vytváří těsně nad povrchem takřka 100% vlhkost a ta vytváří ideální podmínky pro růst plísně. Po vyschnutí omítek se plíseň v běžném interiéru nevyskytuje. Plísně v omítce vznikají především přítomností organických příměsí, tedy vláken (živin pro plísně). Možné řešení by bylo nepřidávat do hliněných omítek organická vlákna, ale díky vláknům je možné zvýšit v omítce množství hlíny, která potom vytváří v interiéru tak ojedinělé klima. 

Obr.2 Bílá a černá plíseň 

 

Tečky na povrchu omítek 

Často vznikají při přítomnosti oxidu železa v omítce. Jsou obsaženy jak v hlíně, tak i v písku. Pokud se podíváte na hromadu písku po dešti, tak zrnka oxidu železa můžete zahlédnout pouhým okem. Často jsou to kuličky o velikosti kolem 1 mm a ty potom po zapracování do omítky způsobují na jejím povrchu tmavé tečky o průměru 1 – 20 mm. V hlíně se také mohou vyskytovat, ale to se bohužel nedá předem rozeznat. Pokud se omítka dělá z drcené hlíny, tak se tento problém neobjevuje, protože při procesu drcení se kuličky oxidu železa rozdrtí. Tečky se většinou neobjevují v interiérech, které jsou vytápěny na stabilní teplotu 22˚C a nevykazují zvýšenou vlhkost. Problémy mohou být nevytápěné předsíně, spižírny atp. Tento problém se objevuje po realizaci omítek 3 – 12 měsíců. 

 

Obr. 3 Zrnko oxidu železa

 

 Obr. 4 Tečky na finální omítce 

 

Fleky a kruhy na hliněných omítkách 

Tento problém se objevuje většinou u hnědých a černých jílů, které se těží z malých hloubek a v interiérech s nižší teplotou cca 5-20 ˚C a vyšší vlhkostí. Jakmile se v interiéru sníží vlhkost a zvýší teplota, tak se tmavnutí zastaví a neprosakuje do finální vrstvy. 

 

Obr. 5 Fleky na omítkách 

 

Obr. 6 Kruhy na omítkách 

 

Terraterapie

Terraterapie čili léčení zemí. Zemí se léčilo dříve než bylinami a to nejen zevně, ale i vnitřně. K léčení se používala běžně nakopaná zemina do hloubky 125 cm pod povrchem, protože zemina z větších hloubek se považuje už za sterilní. Podle léčitelů se má s hlínou zacházet jako s živým tvorem – je to doslova a do písmene ,,ŽIVÁ ZEMĚ“ Víte, že v jediné hrsti zeminy se nachází víc živých organizmů, než kolik žije lidí na Zemi. Půda je velice složitý soubor pevných, kapalných a plynných látek, anorganických a organických sloučenin a živých organizmů. Je potřeba si uvědomit, že toto všechno si přenášíme do svých domovů. 

Všechny uvedené problémy (tečky, kruhy a fleky na povrchu) mají jeden společný problém a to jsou MIKROORGANISMY. 

Problémy s hliněnými omítkami začnou ve chvíli, kdy se umístní do prostředí, které není trvale obývané člověkem, které je vlhké a studené. 

Problémy s plísněmi, fleky a kruhy na hliněné omítce můžeme ovlivnit tím, že nebudeme používat povrchovou hlínu, ale hlínu z větších hloubek, ale potom se nemůžeme bavit o ŽIVÉ HLÍNĚ a měli bychom ji nazývat správně MRTVÁ HLÍNA. 

 

Obr. 7 Život v půdě 

 

Závěr

Jsem hluboce přesvědčen, že hlína nám neodkryla veškerá své tajemství a je potřeba ještě ujít velký kus cesty k jejímu pochopení. Jde o komplexní živý mikrosvět, kterému sice nerozumíme, ale pocitově nás něčím přitahuje. Čichněte si k hroudě hlíny a ucítíte to. Budete cítit hutnost vůně. Ve chvíli, kdy se rozhodnete upravovat hlínu k obrazu svému, tak se začne z tohoto materiálu vytrácet všechno, co na ní máme všichni tak rádi .

hlinené omietky, hlinená omietka, cena hlinených omietok, hlinené podlahy, rekon

 

 

 

 

 

Vydáno dne 29. 05. 2006 GRADA Publishing, a.s.


Hlína vznikla mechanickým usazováním minerálních sedimentů různé zrnitosti. Nejjemnější frakce do 0,002 mm (jíl) má v poměru k ostatním zrnitostem největší podíl a spojuje hrubší frakce nahrazuje pojivo. Zrnitost 0,002-0,063 mm je označovaná jako prach a další frakce jsou již záležitostí požadované struktury omítky a místních možností suroviny. Hliněná omítka je vyrobena zjednodušeně řečeno z písku a z "jílu". Písek má funkci plniva, jíl pojiva. Často bývají při "domácí" výrobě hliněné malty používány pro vylepšení pružnosti a zabránění vzniku trhlin rostlinné příměsi, většinou plevy...


Tyto základní a prakticky jediné složky hliněné omítky říkají vlastně vše o výhodách a nevýhodách jejich využití. Používání hlinčných omítek bývá většinou spojováno s obnovou historických staveb a jejich povrchů s využitím původních "ručních" postupů výroby omítek. Toto využití je velice specifické, umožňuje výrobu omítek přímo na místě. Obvykle bývá spojeno s restaurováním památky a tedy rekonstrukcí původních povrchových úprav a jejich co nejvěrnějším doplněním.

Výhody hliněných omítek však vybízejí k jejich většímu využití i pro současné stavby. Současný, byť možná trochu pomalu nastupující trend trvale udržitelného stavebnictví a zdravého bydlení vývoj k siršímu uplatnění přírodních materiálů potvrzuje. V současné době je použití hliněných omítek spíše záležitostí fandů, ale celá řada výhodných vlastností možná přispěje k jejich renesanci. 

Hliněné omítky neobsahují žádné hydraulické pojivo ani žádné škodlivé přísady. Jejich zpracování je velmi jednoduché, možnosti tvarování povrchu prakticky neomezené. Hliněné omítky jsou 100% recyklovatelné. Prostým rozmícháním již zatvrdlé omítky s vodou dostáváme opět omítkovou směs, kterou můžeme použít na další práce. Snad nejdůležitější vlastností hliněných omítek z hlediska vnitřního mikroklimatu a pohody bydlení je jejich schopnost regulace relativní vlhkosti vzduchu v prostoru. Omítka díky své difúzní otevřenosti a schopnosti akumulace odebírá vodní páry ze vzduchu v případě vyššího zvlhčení vzduchu v místnosti a naopak zvlhčuje vzduch příliš suchý. Hliněné omítky jsou schopny výrazně pohlcovat škodlivé látky, například pachy z kuchyně, cigaretový kouř a obecně látky způsobující potíže alergikům. Hliněné omítky konzervují dřevo, neboť udržují jeho stálou přirozenou vlhkost a v neposlední řadě mají schopnost akumulovat teplo.

Zásadní nevýhodou zabraňující širšímu využití hliněných omítek jsou vysoké nároky na surovinu z hlediska průmyslové výroby. Jednoduše řečeno - není snadné dodržet stále stejnou kvalitu přírodní suroviny bez vylepšování speciálními přísadami (tak, jak je to obvyklé u standardních typů omítek s hydraulickým pojivem). Pro úspěšnou průmyslovou výrobu je nutně zajistit dostatečné množství suroviny se stejnou kvalitou, tak aby nebylo nutné použít žádné chemické přísady ani tradiční doplňky (např. seno, sláma, chlupy apod.). Poměr pojiva a plniva musí být pečlivě vyvážen v závislosti na vlastnostech jílu tak, aby nedocházelo ke vzniku trhlin (příliš velké množství jílu), anebo aby nebyly zhoršeny základní vlastnosti omítky (při nedostatku jílu). Samozřejmě je nevýhodou také špatná odolnost vůči povětrnosti. Ale využívání hliněných omítek do exteriéru je záležitostí historických staveb. Pro širší využití nejsou hliněné omítky na fasády vhodné.

Skladba hliněné omítky je obdobná jako u klasické štukované omítky. Funkci podhozu nahrazuje velmi jemná vrstva jílového "bláta" (spíše můžeme mluvit o hliněném nátěru). Nátěr obsahující až 60% pojiv je nutný pro adhezi omítky k podkladu. Jádro se obvykle provádí v tloušťce do 2 cm při zrnitosti do 4 mm. Konečná vrstva má obvykle zrnitoati do 1 mm a tloušťku do 5 mm. Provádění hliněných omítek je velice jednoduché. Umožňuje jak naprosto amatérské využití pro stavebníky, kteří si chtějí interiér "dopracovat" sami, tak i profesionální zpracování včetně strojního omítání. Hlavní zásadou při omítání hliněných omítek je dostatečné provlhčení podkladu. Jak zdivo, tak jednotlivé vrstvy omítky, musí být důkladně provlhčené, jinak nedojde ke spojení jednotlivých vrstev. Na povrchovou úpravu hliněné omítky používáme vápenné barvy, které pouze lehce prornícháme s ještě "živou" poslední vrstvou omítky. Plné plošné použití barvy je sice technicky možné, potlačilo by ale estetický dojem z tohoto materiálu. 


Článek je ukázkou z knihy: Omítky 

Autor: Martin Blaha, vydalo: 
GRADA Publishing, a.s. 

hlinené omietky, hlinená omietka, cena hlinených omietok, hlinené podlahy, rekon

 

 

 

 

 

Odkazy na zajímavé články včetně fotografií, které jsou publikovány na internetu. 

Upozorňuji, že ne se všemi názory a pracovními postupy zcela souhlasím.

 

https://dusedomu.blogspot.cz/p/artove-techniky.html

 

Článek převzat z: https://www.nazeleno.cz/stavba/hlinene-omitky-v-praxi-aneb-6-kroku-ke-zdrave-omitce.aspx

Mé připomínky jsou bílý text.

 

Hliněné omítky si získávají stále více příznivců, ale mnoho svépomocných stavebníků si myslí, že jejich aplikace je složitá. Je tomu právě naopak, práce s hliněnými omítkami je příjemná a jde od ruky. Podívejte se na náš návod krok za krokem.

S více vrstvami hliněných omítek můžete snadno vytvořit třeba dekorativní sgrafito. Foto: Michal Doležel

Hliněné omítky jsou určeny pro zdění a omítání hliněných (nepálených) stavebních prvků a všech dalších klasických stavebních materiálů při výstavbě a rekonstrukcích staveb. Nepálené stavební prvky se používají na vnitřní příčkové a akumulační zdivo v kombinaci s klasickým obvodovým zdivem, ale také jako vnitřní zdivo dřevostaveb a pro výstavbu pecí a kamen. Postup si ukážeme na materiálech Cemix, ale je samozřejmě možné využít i hliněné omítkové směsi dalších výrobců.

Místo hrubé omítky můžete využít třeba nakopanou hlínu, kterou smícháte s pískem (poměr nutno vyzkoušet) a slámovou řezankou nebo konopným pazdeřím. Takový postup je tradičnější, levnější a v neposlední řadě také zábavnější. 

1. krok: Míchání směsi

Spojovaný zdicí materiál musí být pevný, bez prachu, zbaven mastnoty a jiných nečistot a nesmí být zmrzlý. Suchá směs se vsype do předepsaného množství vody a důkladně se rozmíchá v bubnové míchačce nebo jiným typem míchače (nejlépe rychloběžným míchadlem) na homogenní hladkou hmotu. Před nanášením směsi je podklad důkladně provlhčit vodou.

Foto: Cemix

2. krok: Promaltování spár a příprava podkladu

Směs se nanáší ve vrstvě cca 12 mm. U nepálených cihel je nutné kromě ložných spár promaltovat také svislé spáry mezi jednotlivými zdicími prvky. S tímto nesouhlasím, ideální je nechat spáry nepromaltované cca 8-10mm pod úroven zdiva, aby se omítka v nich "zakotvila". Spotřeba směsi činí cca 20 kg/m2. Ostatní zdicí materiály (plné cihly, cihelné bloky apod.) musí být vyzděny vhodným typem malty v souladu s technologickým předpisem výrobce pro daný materiál.

Foto: Cemix 

Podklad musí být před omítáním vyschlý, rovnoměrně nasákavý, objemově stálý, zbaven prachu, mastnoty a ostatních nečistot a nesmí být zmrzlý. Zdicí malta musí být dostatečně vyzrálá a zdivo musí být dotvarováno.

Nejdříve je nutné připravit poklad:

  • Zdivo z nepálených cihel – zdivo se pouze důkladně navlhčí
  • Savé zdicí materiály (cihly atd.) – zdivo se navlhčí a na podklad se následně aplikuje Cemix hliněná omítka hrubá jako postřik a nechá se vyschnout. Veškeré savé materiály stačí pořádně navlhčit.
  • Nesavé a smíšené podklady – zde je nutné použít Cemix spojovací můstek CLAY. Před nanášením můstku podklad navlhčíme. Suchá směs se vysype do vody a důkladně rozmíchá. Po pětiminutovém odstání nanášíme rovnoměrně válečkem. Spojovací můstek Clay je na hliněné bázi a tudiž pro nesavé materiály je nedostačující. Zde je potřeba použít vápnený  nbo cementový špric.

3. krok: Provádění jádrové vrstvy

Pro provedení jádrové vrstvy se použije Cemix Hliněná omítka hrubá rozmíchaná do homogenní hladké konzistence. Malta se nanáší na stěnu zednickou lžící v ploše 1–2 m2

Foto: Cemix 

4. krok: Stahování omítky latí

Plocha se následně srovná stahovací latí nebo novodurovým hladítkem, když chceme trošku rustikálnější styl hliněné omítky. Zahlazování se provádí podle potřeby dřevěným nebo nerezovým hladítkem. Minimální doba zrání jádrové omítky je 1 den na 1 mm nanášené vrstvy – k tvrdnutí omítky dochází pouze schnutím a rychlost je ovlivněna teplotními a vlhkostními podmínkami.

Foto: Cemix 

5. krok: Provádění vrchní omítky

Pro povrchovou úpravu hliněné jádrové omítky se používá Cemix Hliněná omítka jemná (433). Podkladní jádrová omítka se důkladně navlhčí. Omítka se nanáší na podklad velkým nerezovým nebo novodurovým hladítkem. Po lehkém zavadnutí se povrch stočí filcovým nebo pěnovým hladítkem  (pozor na vyplavování jemných částic z omítky).

Foto: Cemix 

6. krok: Povrchová úprava

Hliněnou jemnou omítku lze ponechat bez dodatečné povrchové úpravy. V případě požadavku na povrchovou úpravu se tato provádí až po dokonalém vyschnutí jemné omítky s minimální technologickou přestávkou pět dnů, raději až je jemný štuk zcela vyschlý, což se pozná tak, že je v celé ploéše, hlavně v koutech, stejně barevný. Povrchovou úpravu lze provést nátěrem Cemix Silikátový interiérový nátěr v bílé nebo probarvené variantě, což je ale trochu škoda. Přírodní materiál si spíš zaslouží třeba tradičnější vápenný nátěr

Foto: Cemix 

Na co si dát pozor

Pro aplikaci omítky v zimním období musí být vnitřní prostory temperovány na teplotu min. 15 °C (současně je nutné zajistit dokonalé odvětrání vlhkosti). Omítnuté plochy lze po zvlhčení rozprašovačem dodatečně upravovat. 

Informace o materiálech:

V článku jsme použili materiály značky Cemix, na trhu ale najdete celou řadu dalších hliněných omítek s podobnými vlastnostmi. 

Cemix Hliněná omítka hrubá (482) je určena pouze pro vnitřní použití. Lze ji použít v novostavbách a při rekonstrukcích hliněných staveb, ale také na klasické cihelné zdivo. Materiál je rovněž vhodný jako zdicí malta pro hliněné konstrukce.

Cemix Hliněná omítka jemná (433) je vhodná pro úpravu vnitřní hliněné jádrové omítky Cemix. Omítka má po zafilcování jemnou strukturu a přírodně hnědý odstín. Omítku lze použít také pro povrchovou úpravu klasických omítek.

Spojovací můstek CLAY (401) je určený pro úpravu povrchů pod hliněné omítky Cemix. Snižuje a vyrovnává nasákavost podkladu a drsnou strukturou zvyšuje přídržnost hliněných omítek. Snadno se aplikuje válečkem nebo štětcem.

Omítky jsou vyráběny z čistě přírodních materiálů (z kameniva a hlíny) a pomáhají doma utvářet zdravé a antialergenní prostředí.

Jádrová omítka a jemná finální vrstva. Foto: Cemix 

Autor: Jan Pergl, 21.2.2022

 

Články o hliněných omítkách

10.10.2020 08:29

Omítka z hlíny vyřeší horké léto i v paneláku. Pomůže se suchým vzduchem i vlhkem

Hliněné omítky nepatří jen do moderních ekologických a nízkoenergetických domů a objektů. Uplatnění najdou i v klasickém panelákovém bytě, kde se postarají o příjemné mikroklima.    Hlínu jako stavební materiál používali lidé od nepaměti, stavěli z ní příbytky pro chudé i...
08.07.2020 00:00

HLINĚNÉ OMÍTKY JSOU DEKORATIVNÍ A TAKÉ BLAHODÁRNÉ PRO NAŠE ZDRAVÍ

  S pokorou se opět vracíme k technologiím a materiálům, které už před staletími používali naši předkové, a s údivem zjišťujeme, jak fungují. Hliněné zdi a omítky jsou nejen dekorativní, ale také blahodárné pro naše zdraví, navíc si s jejich výrobou poradíme...
17.12.2018 17:47

Plísně v omítkách

Výskyt plísní na hliněných omítkách v závislosti na jejich složení a relativní vlhkosti prostředí Datum: 17.12.2018  |  Autor: Mgr. Pavla Ryparová, Ph.D., Ing. Marie Sokolová, ČVUT v Praze, katedra konstrukcí pozemních staveb  |  Recenzent: doc. Ing....
12.12.2018 17:54

Mechanické vlastnosti hlíny

Přehled mechanických vlastností nepálené hlíny Datum: 12.12.2018  |  Autor: Ing. arch. Lenka Bažíková, VUT v Brně, Fakulta architektury, Ústav stavitelství  |  Recenzent: doc. Ing. Jaroslav Solař, Ph.D., VŠB TU Ostrava Mechanické vlastnosti nepálené...
06.12.2018 19:30

orpční vlastnosti stavebních konstrukcí a jejich vliv na vnitřní mikroklima

1. Úvod Kvalitní vnitřní prostředí v budovách významně ovlivňuje zdraví, pohodlí a celkovou spokojenost uživatelů budov [1]. Relativní vlhkost (RH) je jedním z klíčových ukazatelů kvality vnitřního mikroklimatu. Při nízkých hodnotách relativních vlhkosti vzduchu v interiéru...
01.10.2018 18:55

Chytrá nepálená cihla je lepší než zvlhčovač vzduchu

Vnitřní příčky z cihel HELUZ NATURE Energy zlepší mikroklima zejména během topné sezony. Mikroklima místnosti, nebo-li tepelně-vlhkostní podmínky ovlivňují náš pocit pohody či nepohody.     Na tepelný komfort a „nohy v teple“ jsme si už díky podlahovému vytápění...
04.05.2017 00:00

Omítání na slaměné stěny

Hliněné omítky slaměných stěn tvoří přirozenou protipožární ochranu slaměných balíků, určují výsledný tvar domu, zajišťují tepelnou i vlhkostní stabilitu vnitřního prostředí a příznivé elektroiontové mikroklima. Mohou zajistit i dostatečnou (pro nízkoenergetický standard) vzduchotěsnost...
03.04.2017 00:00

Hlína jako stavební materiál: Hliněné omítky, barvy, nepálené cihly a hliněné panel

Jak využít nepálenou hlínu při stavbě či rekonstrukci domu? Nabízí hliněné stavební materiály nějaké výhody? Jaké produkty jsou k dispozici, kam je použít a jaké jsou jejich vlastnosti?   Nepálená hlína patřila u nás po staletí k nejpoužívanějším stavebním...
05.08.2016 16:55

Návrat přírodních materiálů: hliněné omítky pro příjemné tvoření a bydlení

Pro toho, kdo má rád přírodní materiály, jsou hliněné omítky ideální volbou. Jsou příjemné na pohled i na omak, udržují v domech komfortní prostředí. A můžete je snadno nanášet sami.      Hlína byla dlouhou dobu odsunuta stranou. Dnes však slaví návrat, podobně jako další přírodní...
03.12.2015 16:40

Hliněné omítky přinesou do interiéru zdravé klima

Jílové omítky - přírodní alternativa klasickému vápennému štuku dnes již není výsadou pouze výstavby ze slámy, i když tam se samozřejmě technicky i filosofií stále hodí nejvíce. Výhody hliněné omítky však můžeme ocenit i na více konzervativních stavbách z klasických stavebních...
20.01.2015 10:49

Možnosti použitia hlinených omietok

      Ak sa rozhodneme že chceme mať vo svojom byte či dome hlinené omietky, existujú dve možnosti: po naštudovaní niekoľkých receptúr a návodov sa pustiť do výroby vlastnej hlinenej omietky (pomerne zdĺhavý proces a neistý výsledok), alebo dať prednosť omietke tzv. priemyselne...
24.01.2014 10:24

Hliněná omítka v koupelně

  Hliněná omítka v koupelně? To je málo vídané, avšak originální řešení, které vzbudí zvědavost nejedné návštěvy. Zvláště když se dozví, že hlína pohlcuje vlhkost a nevadí jí nějaká ta kapka vody   Hliněné omítky jsou v našem stavitelství tradičním materiálem, na který se donedávna trochu...
27.11.2013 10:47

JAK ZABRÁNIT SYPÁNÍ HLINĚNÉ OMÍTKY

  Hliněné omítky mají obecně nižší povrchovou pevnost než omítky vápenné nebo vápenocementové. V minulosti se touto skutečností nikdo příliš nezabýval, ale v poslední době si stále více zákazníků přeje, aby přirozený vzhled hliněné omítky vynikl a nemusela se přetírat barvou....
25.10.2013 00:00

SPRÁVNA APLIKÁCIA HLINENÝCH OMIETOK

  Hlinené omietky majú vo všeobecnosti nižšiu povrchovú pevnosť ako omietky vápenné alebo vápenno-cementové. Pretože hlina nemá dobré spájacie vlastnosti, musí sa zmes kameniva v omietke veľmi dobre vymiešať, aby pri vysychaní všetko kamenivo do seba čo najtesnejšie zapadlo (zaklinilo sa)...
13.03.2013 19:50

Stavanie s láskou a rozumom = stavanie s hlinou

  Asi 1/6 ľudí na svete býva v hlinených domoch, pretože hlina je na mnohých miestach ľahko dostupným stavebným materiálom, lacným vďaka svojpomocnej výstavbe. S hlinou sa pracuje pomerne ľahko, záleží len na metóde. Keď raz začnete pracovať s hlinou, už neprestanete, hlina vám...
13.03.2013 14:05

Hlina je späť, nie Alojz, ale hlina ako stavebný materiál

  Publikované: 01. Feb 2011 / 08:00 h A je to tu. Pomaly, ale isto sa vraciame tam odkiaľ sme vyšli. Nepálená hlina ako stavebný materiál sa používala až do 1.svetovej vojny, potom ju vytlačili nové materiály, ktoré sa jej však v určitých vlastnostiach nevyrovnajú. O návrate k hline ako...
13.03.2013 14:00

Hlinená omietka

  Tradičná hlinená omietka má mnoho výnimočných vlastností, ktoré iné omietky nemajú. Hlinená omietka nie je agresívna na ruky pri práci, netvrdne chemickou reakciou iba schnutím, je difúzne otvorená, čo znamená, že má schopnosť prijímať a viesť vodu aj vzdušnú vlhkosť, je trvácna, prirodzene...
13.03.2013 13:57

Hlinené omietky – tradícia, zdravie, ekológia

  Hľadanie súladu s prírodou ako protiklad technologickej expanzie sa čoraz výraznejšie premieta i do nových materiálov a výrobkov, ktoré prináša technologický pokrok. Môže sa to javiť ako paradox, ale hlina, materiál bez potreby ďalšieho spracovania, v stavebníctve pred dávnými časmi...
13.03.2013 13:54

ukázka z článku Omietky v interiéri

  Hlinená omietka – prírodná alternatíva   Priaznivci alternatívneho bývania čoraz častejšie siahajú k omietkovému materiálu, ktorý poznali už naši predkovia. Tradičná hlinená omietka má viacero zaujímavých vlastností. Napríklad nie je agresívna k pokožke, pretože netvrdne chemickou...
13.03.2013 13:37

Využitie hlinených materiálov v súčasnom stavebníctve

  Po roku 1990 sa začali objavovať prvé náznaky navrátenia hlinených materiálov späť do stavebnej praxe. Rola hliny v stavbách začala získavať nový význam. Na základe rozličných štúdií možno tvrdiť, že vonkajšia kvalita prostredia sa v priebehu posledných dvadsiatich rokov zlepšila,...
13.03.2013 13:31

Hlinené omietky

  Hlinené zmesy - tradičný stavebný materiál minulosti Hlinené omietky a stenové malty (pre spájanie pálených alebo nepálených tehál) sa v historických stavbách vyznačujú rozmanitosťou zloženia a spracovaním. Stretávame sa s omietkami zloženými iba z miestnej hliny,...
13.03.2013 13:20

Hlinené omietky – záruka zdravej mikroklímy

  Okrem výroby tehál slúžila aj ako materiál na omietanie a na výrobu podláh. Postupom času ju však vytlačili modernejšie materiály. Pritom sa pozabudlo na množstvo jej pozitívnych vlastností.   Vlastnosti hlinených omietok Hlinené omietky sa v dnešnej dobe opäť dostávajú do povedomia...
13.03.2013 13:10

Hlinená omietka - zdravý životný štýl

  V poslednom období sa ľudia snažia žiť zdravšie a netýka sa to len potravín či oblečenia. Trend návratu k prírode zasiahol aj sféru stavebníctva, kde sa používa čoraz viac prírodných materiálov. Zaujímavým príkladom je hlinená omietka. Keď si prečítate, aké má výhody, položíte si otázku,...
13.12.2012 11:01

Návrat k hlíně

  030. 11. 2011 | AUTOR: RICHARD.GURYCA | RUBRIKA: STAVÍME   Jsou tradiční a přitom moderní. Dokážou vrátit starým domům atmosféru. Řeč je o hliněných omítkách.   Pustit se do práce s hliněnými omítkami neznamená, že musíte začít kopat jámu a pracně...
13.12.2012 10:57

Využití hliněných materiálů ve výstavbě

¤ Graf 1. Sorpčni křivka znazorňuje chovani hliněne a vapenocementove omitky z hlediska regulace vlhkosti ¤ Graf 2. Srovnani tři druhů nejpouživanějšich produktů z hlediska regulace vlhkosti, ktere jsou vyrobeny ze stejneho druhu hliny ¤ Graf 3. Zavislost sily omitky na...
13.12.2012 10:53

Hliněné omítky, tradice a současnost

V západní Evropě se v posledních letech stále více používají vnitřní hliněné omítky. Tento trend směřující k širšímu uplatnění přírodních materiálů dorazil také k nám a tvoří alternativu tradičním omítkovým systémům. Omítky se používají nejen při obnově historických budov,...
13.12.2012 10:50

Patří hlína do moderního interiéru? Hliněné omítky ano

  Jsou ekologické, estetické a zdravé! Hliněné omítky Tieraffino spojují komfort bydlení a zdravý životní styl a jsou díky svým vlastnostem velkou výzvou, a to jak pro současné nízkoenergetické a pasivní stavby, tak i pro běžnou výstavbu, a samozřejmě i pro zlepšení životního prostředí ve...
13.12.2012 10:44

Hliněná vnitřní omítka

  Renesance nepálené hlíny Obecně se dá říci, že nepálená hlína, ze které se vyrábějí např. omítkové směsi nebo i cihly, je přírodní, plně recyklovatelný materiál s dlouhou historií. Spolu se dřevem a kamenem se používala ve stavebnictví odnepaměti. V současnosti probíhá renesance nepálené...
13.12.2012 10:40

RENEZANCE HLINĚNÝCH OMÍTEK V MODERNÍM STAVEBNICTVÍ

  Datum vydání: 03.02.2011 | chval Využití hlíny jako stavebního materiálu může být v podobě cihel či keramických bloků (tvárnic), ale i jako omítkový systém - doplňkový, ale velmi zajímavý materiál. Hliněné omítky splňují nároky na zdravé...
13.12.2012 10:35

Tradiční hliněné omítky a stavební prvky

  V posledních letech se začínají ve stavebnictví objevovat nové event. staronové stavební materiály a postupy. Jedním s těchto materiálu jsou i hliněné omítky a cihly.   Hliněné omítky Díky hledání nik na trhu a marketingu se tyto prvky dostávají do povědomí lidí jako jedinečný materiál,...

hliněná omítka, hliněné omítky, marocký štuk, tadelakt, hliněný tadelakt, hliněná...

Vytvořeno službou Webnode