Realizace HLINĚNÝCH OMÍTEK a TADELAKTU

Hliněné omítky v interiéru - přirozená a ekologická klimatizace

13.12.2012 10:25

 

Stále větší oblibu si získávají hliněné omítky. Díky svým vlastnostem mají velmi pozitivní vliv na mikroklima v místnosti, a jsou proto velmi vhodné i do panelových domů či kanceláří. Připravte se však na mírně vyšší cenu a pracnější, ale zábavnou aplikaci.

 

Přírodní hliněná omítka je velmi vhodná zejména do bytů v panelových domech. Příznivě totiž reguluje mikroklima v místnosti a má dobré zvukově-izolační vlastnosti. A navíc dobře vypadá. Výhody jsou jasné, ale co nevýhody? Možná mírně vyšší cena. Tu ale snížíte, pokud si hliněnou omítku aplikujete svépomocí.

 

Hliněná omítka v interiéru působí jako přirozená klimatizace. Hlína díky svým vlastnostem reguluje vzdušnou vlhkost v místnosti a tím přispívá k mnohem lepšímu mikroklimatu. Hliněný povrch „dýchá“ – je velmi dobře paropropustný, absorbuje vlhkost vzduchu a naopak suchý vzduch pomáhá zvlhčovat. Hliněná omítka je proto velmi vhodná zejména pro byty v panelových domech, jejichž stěny velmi málo pracují s vzdušnou vlhkostí, a obyvatelé se pak hlavně v topné sezóně potýkají s nepříjemně suchým vzduchem.

Nezanedbatelné jsou také dobré zvukově-izolační vlastnosti hlíny a příjemná „uklidňující“ barevnost i struktura celého materiálu. A nelze rovněž pominout pozitivní ekologické aspekty toho materiálu, protože součástí hliněné omítky je pouze hlína, písek, přírodní pigmenty a případně další organické příměsi.

Nekonečné možnosti designu

Hlína je velmi flexibilní materiál. Lze ji různě dobarvovat přírodními pigmenty, případně používat různé dekorační příměsi. „Novinkou je přidávání kousků bylin, drcených mušlí, skleněných peciček, slídy nebo dekorativní slaměné řezanky. Tím se vytvoří jakási hloubka dané omítky,“ popisuje možnosti dekorace hliněných omítek Martin Papež z webu Hlinaprodum.cz, který se aplikací hliněných omítek zabývá. Na hliněnou omítku je možné aplikovat kaseinový či vápenný barevný nátěr. Tím ale přijdete o přírodní „hliněný“ vzhled.

Hliněná omítka zlepšuje mikroklima a dobře akumuluje teplo

Při nanášení je navíc možné hlínu různě tvarovat. Hliněná omítka může být proto součástí nejrůznějších rustikálních interiérů s oblými „přírodními“ plochami, i moderních bytů, u kterých preferujete přesné detaily a rovné plochy. Pro dosažení dokonale rovné plochy hliněné omítky se někdy používá svislých pomocných lišt – omítníků, s jejichž pomocí lze dosáhnout dokonale rovné plochy.

Pozor na vodu a příliš hladké povrchy

Hlavní omezením hliněných omítek je jejich citlivost na vodu. „Nevýhodou hliněných omítek je jejich degradace při působení vody. Omítky špatně odolávají hlavně plynulému a dlouhodobému namáčení vodou, se vzdušnou vlhkostí se ale vypořádávají velmi dobře. Není proto problém je použít i třeba v koupelnách,“ uvedl Martin Papež. Pro vodou exponovaná místa, jako jsou sprchové kouty, je pak vhodné použít třeba marocký štuk.

 

Hliněné omítky lze použít i v koupelně. Vlhkost nevadí, nesnáší jen dlouhodobé máčení vodou. Zdroj: Hlinaprodum.cz

Hliněná omítka obecně hůře přilne na hladké nenasákavé povrchy. Problémy může dělat hlavně beton, kamenné povrchy a někdy i sádrokarton. V takovém případě je nutné použít zpevňující mřížku – například rákos – nebo hrubou podkladovou strukturu z vápeno-cementového lepidla.

Hliněné omítky – kdy ano:

  • Interiéry panelových domů
  • Kuchyně
  • Koupelny – kromě sprchových koutů a dalších vodou máčených míst

Kdy ne:

  • Sprchové kouty
  • Extrémně mechanicky namáhané stěny
  • Místa, u nichž hrozí delší působení vody

Ceny hliněných omítek

Celková cena hliněných omítek se odvíjí od celého technologického procesu jejich nanášení. Ten má většinou tři fáze – podkladový přilnavostní nátěr, hrubou omítku a finální jemnou vrstvu. Ceny se pohybují zhruba v následujících hodnotách:

  • Přilnavostní nátěr cca 0,5Kg/m2 – 4 Kč/m2
  • Hrubá omítka s řezankou při tloušťce 1,5cm = 25,5Kg – 130 Kč/m2
  • Základní jemná omítka – 33 Kč/m2
  • Barevná nebo japonská jemná omítka – 106 Kč/m2

Pokud si hliněnou omítku neaplikujete svépomocí, je k cenám samozřejmě nutné připočítat náklady na práci řemeslníka, která celý proces prodraží na cca 500 Kč za m2 za základní variantu v přírodních barvách. Není to málo, odměnou vám však bude mnohem zdravější prostředí v místnosti.

Ušetřit samozřejmě můžete, pokud se rozhodnete připravit si vlastní směs na hliněnou omítku z hlíny a písku. Takovýto kutilský postup může být velmi zábavný, avšak náročnější na čas. Je totiž nutné najít ve svém okolí zdroj hlíny,  hlínu pak "vytěžit", přesít a správně stanovit poměr mezi hliněnou a pískovou složkou. Omítky s různými poměry těchto složek je pak nutné vyvzorovat na stěnu a použít pak takový, který nebude praskat.

zdroj: https://www.nazeleno.cz/hlinene-omitky-v-interieru-prirozena-a-ekologicka-klimatizace.aspx

hliněná omítka, hliněné omítky, marocký štuk, tadelakt, hliněný tadelakt, hliněná...

Vytvořeno službou Webnode