Realizace HLINĚNÝCH OMÍTEK a TADELAKTU

materiály   Návrat přírodních materiálů.
 
   Pro milovníky přírodních materiálů jsou hliněné omítky dokonalou volbou. Vynikají svou estetikou a haptikou a zajišťují v obydlích příjemné klima. Navíc je jejich aplikace jednoduchá a můžete ji provést i sami. 
 
   Hlína byla v minulosti často opomíjena, avšak dnes zažívá svůj comeback, stejně jako jiné ekologické stavební materiály. Tyto materiály jsou šetrné k životnímu prostředí, neobsahují škodlivé látky a jsou snadno recyklovatelné. 
 
 
   Nepálená hlína je ideální materiál. Skvěle uchovává teplo a efektivně izoluje proti chladu, teplu i hluku. Zároveň umožňuje dýchání stěn a reguluje vlhkost v interiéru. Je schopná absorbovat nadbytečnou vlhkost a v případě suchého vzduchu vlhkost uvolňuje. Hliněné omítky také neutralizují zápachy a jsou vhodné pro alergiky. Hlína má v půdě podobnou roli, kde dokáže vázat a uvolňovat vodu i další látky. Hliněné omítky přinášejí tyto výhody i do domů z různých materiálů a mohou oživit i interiéry panelových bytů. 
 
   Hliněné omítky jsou stejně trvanlivé jako cementové, ale nejsou vyráběny ve velkém měřítku, což může vést k mírným rozdílům v každé šarži. To však jejich použití nijak neomezuje. 
 
 
   Aplikace hliněných omítek je podobná klasickým. Nanášejí se ve více vrstvách, kde první vrstvu tvoří jílová kaše, podobně jako barva. Další vrstvy mohou být hrubší a obsahovat například slaměnou řezanku jako vaznou příměs. 
 
   Metoda aplikace se liší podle materiálu zdí. U nepálených cihel stačí místo jílového nátěru stěny jen navlhčit. Pro hladké betonové tvárnice může být lepší cementová přilnavá vrstva. Na dřevěný podklad, OSB desky nebo panely z lisované slámy se hliněná omítka nanáší s podkladem z rákosu a zpevněním jutovou tkaninou. 
 
 
   Hliněné omítky umožňují vytváření různých reliéfů a dekorací a jejich barvení je možné přírodními pigmenty nebo řídkým vápenným nátěrem. Nabízí širokou škálu odstínů a do směsi lze přidávat dekorativní prvky, jako jsou drcená slída nebo říční písek. 
 
   Sdružení hliněného stavitelství podporuje využívání nepálené hlíny ve stavebnictví a pořádá kurzy, kde se můžete naučit vše o práci s hliněnými omítkami. Další informace a seznam profesionálů, kteří se zabývají hliněnými omítkami, naleznete na www.hlina.info.cz. Na Slovensku se o hliněném stavitelství a kurzech dozvíte více na www.https://ozartur.sk 
 
Zdroj: https://www.ireceptar.cz
 
   

hliněná omítka, hliněné omítky, marocký štuk, tadelakt, hliněný tadelakt, hliněná...

Vytvořeno službou Webnode