Realizace HLINĚNÝCH OMÍTEK a TADELAKTU

   Jak využít nepálenou hlínu při stavbě či rekonstrukci domu.

 

   Nepálená hlína patřila u nás po staletí k nejpoužívanějším stavebním materiálům. Byla vždy k dispozici v bezprostředním okolí domu a poměrně snadno se zpracovávala. Nyní se však stále více ukazuje, že hlína pro naše předky zdaleka nepředstavovala „z nouze ctnost“. Pozitivní vlastnosti hlíny v interiéru v současnosti znovu objevujeme a možná se i divíme, jak jsme na „obyčejnou“ hlínu mohli během pár desetiletí tak snadno zapomenout.

   Hlína je oblíbená v přírodním či ekologickém stavitelství, najdou se i nadšenci, kteří pro hlínu naleznou uplatnění třeba i v panelovém domě (více v článku zde). Do stávajících staveb lze snadno zakomponovat hliněnou omítku, kterou je možné aplikovat jako finální vrstvu i na dosavadní běžnou omítku. Hliněné omítky jsou přirozeně estetické a není nutné je opatřovat malířským nátěrem. Pokud však přece chcete stěny v jiných barvách, k dispozici jsou speciální hliněné malířské barvy v mnoha odstínech. Jestliže teprve stavíte nebo plánujete stavbu, potom se nabízí možnost použít nepálené cihly pro výplně příček, na které se následně aplikují hliněné omítky.

   Hlavní výhodou hliněných materiálů je schopnost regulace vlhkosti v obytných prostorách. Stabilní vlhkost vytváří příjemné klima, které vyhovuje i alergikům. Hlína je schopna rychle pojmout zvýšenou vlhkost, kterou po jejím poklesu vrací zpět do místnosti. Hlína je navíc místně dostupným, ekologickým a zdravotně nezávadným materiálem.

Cihly z nepálené hlíny a hliněná zdící malta

   Hliněné cihly se v současnosti používají téměř výhradně pro nenosné prvky staveb,  nejčastěji se uplatňují pro interiérové příčky, které se vyzdívají s pomocí hliněné malty podobným způsobem jako při použití pálených cihel. Zdící hliněná malta však vysychá pomaleji než cementová, čemuž je nutné přizpůsobit rychlost výstavby a postupovat pomaleji. Další možnost použití nepálených cihel představují akumulační stěny, obezdívky apod.

Hliněné omítky: Hrubé, jemné, dekorativní

   Pro zdi postavené z nepálených cihel by měly být hliněné omítky samozřejmostí, použití jiných typů omítek by znamenalo eliminaci příznivých vlastností nepáleného hliněného materiálu. Hliněné omítky lze však aplikovat i na stávající běžné omítky a zlepšit tak výsledné klima v interiéru. K dispozici jsou hrubé i jemné omítky, speciálních barevných a strukturálních efektů lze dosáhnout s hliněnými dekorativními omítkami. Dekorativní omítky mohou obsahovat různé příměsi jako např. kousky bylin. Za pytel suché směsi např. hrubá omítka s přísadou řezanky Picas zaplatíte asi 350 Kč/40 kg. U speciálních dekorativních omítek se připravte na ceny až několikanásobně vyšší.

Hliněné barvy

   Hliněné barvy jsou určeny pro povrchovou úpravu hliněných omítek, které ale můžete nechat bez jakéhokoli nátěru. Hliněné barvy nebo přesněji hliněné nátěrové omítky je ale možné použít jako malířskou barvu i na jiné podklady než hliněné. Desetikilový kbelík hliněné barvy ProCrea pořídíte přibližně za 2300 Kč a vystačí na 55 až 85 m2 plochy.

 

Hliněné panely

   Hliněné panely se přímo šroubují k podkladu, jsou tedy vhodné pro opláštění stropů, šikmých podhledů, ale také příček nebo předstěn. K dostání jsou panely o tloušťce 14 až 50 mm. Po montáži, která je velmi rychlá, se opatří hliněnou omítkou. Hliněný panel o rozměru 1,25x0,625 m o tloušťce 22 mm pořídíte asi za 600 Kč.

   U hliněných materiálů je potřeba počítat s nižší odolností vůči dlouhodobému působení vody. Hliněné materiály jsou sice vhodné i do koupelny, v těsné blízkosti vany či ve sprchovém koutě by se však hlína rychle smyla. Stejně tak použití v exteriéru je u většiny výrobků z nepálené hlíny omezené.

 

zdroj: https://www.nazeleno.cz

hliněná omítka, hliněné omítky, marocký štuk, tadelakt, hliněný tadelakt, hliněná...

Vytvořeno službou Webnode