Realizace HLINĚNÝCH OMÍTEK a TADELAKTU

    Jílové omítky - zdravé klima domova.

 

   Jílové omítky představují přírodní alternativu k tradičnímu vápennému štuku a již nejsou pouze doménou stavění ze slámy, kde se však stále nejvíce uplatňují jak z technického, tak filozofického hlediska. Avšak i na konzervativnějších stavbách z běžných stavebních materiálů můžeme ocenit přednosti hliněné omítky.

 

   Vlastnosti hliněné omítky, její schopnost absorbovat a následně uvolňovat vzdušnou vlhkost, napomáhají k udržení optimálního vnitřního mikroklimatu. Tato vlastnost je zvláště cenná pro zlepšení tepelné akumulace, například v dřevostavbách, kde hliněná omítka vyniká svými tepelně-akumulačními schopnostmi. 

 

 

   Jednou z hlavních výhod, kterou stavitelé oceňují, je snadná aplikace hliněných omítek. Materiál je pro člověka přirozený a umožňuje jednoduché nanášení, což může být zábavné a inspirativní k výtvarným experimentům. 

 

   Hliněné omítky lze vytvářet jak v hrubé, tak ve velmi jemné kvalitě pro interiérové a pohledové účely. Jemnou hliněnou omítku lze nanášet na různé povrchy, včetně sádrokartonových desek, a to po provedení příslušné penetrace. 

 

   Barevnost hliněných omítek je možné upravit pomocí pigmentů z barevných hlín nebo minerálních oxidů, což umožňuje širokou paletu barevných odstínů. Při poškození omítky není místo nápadné a lze jej snadno opravit. 

 

   Pro zlepšení vlastností, jako je oděruvzdornost či odolnost proti vodě, se mohou používat přírodní nátěry, penetrace a oleje. Nicméně každá povrchová úprava snižuje kontakt s materiálem a jeho původní vlastnosti. 

 

   Hliněné omítky jsou známé svou malou energetickou náročností výroby, což je výrazně méně než u omítek na bázi cementu a vápna, což podporuje jejich ekologický přínos.

 

zdroj: www.estav.cz

hliněná omítka, hliněné omítky, marocký štuk, tadelakt, hliněný tadelakt, hliněná...

Vytvořeno službou Webnode