Realizace HLINĚNÝCH OMÍTEK a TADELAKTU

 

    Tato dřevostavba o rozloze cca 5000 sq.ft. (cca 465 čtverečních metrů) stojí v USA ve státě Idaho, nedaleko městečka Sand Point. Dům má pro mě velikou hodnotu, protože jsem se v roce 2012 rohodl, že zanechám práce tady v republice a pojedu kamarádovi pomoci postavit jeho vlastní rodinný dům. 

     Dřevostavba je stavěna klasickou americkou technoligií lehké rámové konstrukce ,,two by four,, jejíž název vychází z průřezu použitých dřevěných prvků 2x4 inče (cca 5cm x 10cm). Jedinou zvláštností je, že v konstrukci byla použita kulatina k dekorativním účelům, která tento dřevěný dům ozvláštňuje a dodává mu jedinečnost dřevostavby jako takové.

Skladba obvodové stěny :

Američané  dřevostavby v zásadě staví difůzně uzavřeným systémem. Tzn, že na interiérové straně používají parozábranu (igelit) a kostrukční ztužení rámové konstrukce (OSB desku) používají z exteriérové strany. Vnitřní prostor dřevěné konstrukce zdí vyplňují  minerální izolací v tlouštce 6 inčů (15 cm). Fasádu tvoření térpapírem (proti vlhkosti) kotveným přímo na OSB a pohledová část fasády - HARDIEPLANK, což je deska s dezénem, vyrobená z papírovo cementové kaše. V interiéru američané nepoužívají žádné předstěny, jako jsme zvyklí v EU, takže na konstrukci dávají hned sádrokarton.

     Hrubou stavbu i se střešní krytinou jsme stavěli od základů, z 90% ve dvou lidech, asi 4 měsíce.

hliněná omítka, hliněné omítky, marocký štuk, tadelakt, hliněný tadelakt, hliněná...

Vytvořeno službou Webnode