Realizace HLINĚNÝCH OMÍTEK a TADELAKTU

     Tato neobyčejná zakázka byla realizována pro českého výtvarníka Lukáše Gavloského, spoluautora „Srdce pro Václava Havla“.

    Jednalo se o jednopodlažní dřevěnou rámovou konstrukci (11 x 9 m), rozšiřující stávající slaměný dům postaven uvnitř stodoly. Dřevěná přístavba bude taktéž vyplněna slaměnými balíky a omítnuta hlíněnýmí omýtkami. Na rozšiřující se dřevostavbu bylo použito již velmi předsušené dřevo, které Lukáš připravil s několikaletým předstihem. 

     Tato dřevěná stavba má oproti tradiční lehkoskeletové konstrukci dřevostaveb nevšední koncepci z hlediska architektury i technologie. Lukáš kladl důraz na preciznost práce v každém detailu a možnost využití co nejvíce tesařských spojů za použití co nejméně kovových spojovacích prvků. Jednou ze specialit je sloup z kulatiny, který musel být přesně odměřen, vyřezán a zapasován na požadované místo. Samotná instalace byla taktéž neobyčejná. Se spásným nápadem, jak celou věc zrealizovat bez těžké techniky, přišel (v těchto nevšednostech velmi zběhlý) Lukáš. Díky skvělému plánu byl sloup nakonec vztyčen a přesně umýstěn na požadované místo. Největším oříškem byla však střešní konstrukce, která má diagonální spád. Nejtěžší bylo odměřit nejvyšší bod střechy, který se nacházel v rohu nad sloupem a nebylo možné jej v prázdném prostoru nějak označit. 

     S prací byl Lukáš i jeho žena Lucka spokojeni a nám se dostalo nových zkušeností při provádění netradiční přírodní dřevostavby ve spolupráci se skvělými lidmy.

Děkujeme za jejich důvěru, kterou do nás vložili.

Fotogalerie: Přístavba slaměného domu Výžerky

hliněná omítka, hliněné omítky, marocký štuk, tadelakt, hliněný tadelakt, hliněná...

Vytvořeno službou Webnode