Realizace HLINĚNÝCH OMÍTEK a TADELAKTU

HLINĚNÉ FASÁDY

 
...doporučuji, resp. nemám námitek pokud jste ekologičtní a přírodní nadšenci a chcete si hliněnou fasádu zhotovit svépomocí či s pomocí podobných nadšenců a je vám jasné, že po čase a několika přívalových deštích budete muset opět přiložit ruku k dílu, resp. k drobným opravám a hlavně máte zjištěno do čeho se pouštíte...
 
...nedoporučuji těm, kteří si ji nechají udělat a jsou ochotni za ni zaplatit nemalé peníze, čímž očekávají kvalitu a bezůdržbovost. Zde cena/výkon (rozuměj živostnost) není úměrná.
 
Takže shrnuto: hliněné fasády neděláme, raději doporučujeme a děláme fasády vápenné, které jsou točené-filcované, lehce plastické, hrubší struktury a pokud možno prosté stavebních "éček".
 
 
 
Pro vaše správné rozhodnutí, ještě jedno metaforické srovnání:

Představte si, že váš domov je pláštěm, který má chránit a zároveň odrážet vaši osobnost a hodnoty. Hliněná fasáda je jako starobylá střecha z došků, která se sice může pochlubit svým přírodním kouzlem a ekologickou stopou minimálních rozměrů, ale vyžaduje péči zkušeného zahradníka, aby odolala bouřím a větru. Je to materiál pro ty, kteří mají rádi práci se svýma rukama a chtějí být blízko přírody, i když zrovna stojí na prahu svého domu.

Na druhé straně, klasická vápenná fasáda je jako osvědčená cihlová zeď, jejíž robustní struktura a odolnost v čase z ní dělají spolehlivého a nenáročného strážce vašeho domácího hnízda. Její cena a výkon jsou vyvážené, což z ní činí rozumnou volbu pro ty, kteří hledají trvanlivost a minimální údržbu, aniž by museli slevit z ekologických principů.Obě fasády, ať už hliněná nebo klasická vápenná, jsou výrazem touhy po používání přírodních stavebních materiálů, které nesou v sobě příběh země a tradice. Ačkoliv hliněná fasáda může být náchylnější na nástrahy počasí a vyžaduje vaši pozornost, stejně jako zahrada potřebuje svého zahradníka, nabízí jedinečný kontakt s přírodou a možnost svépomocné aplikace a oprav. Vápenná fasáda zase stojí jako pevný dub v lesním porostu, který bez zbytečného rozruchu plní svou funkci rok co rok.

Obě řešení jsou ztělesněním touhy po harmonii mezi domovem a přírodou, každé s vlastním půvabem a charakterem, který se odráží v každé cihle, každé hroudě hlíny. Ať už se rozhodnete pro hliněnou fasádu či klasickou vápennou, vybíráte si cestu, která vede k udržitelnější a ekologičtější budoucnosti.

 
 
 
Jedinou hliněnou fasádu jsme realizovali v Děčíně. S touto realizací jsme souhlasili díky velkému přesahu střechy po celém obvodě domu, která jílovou fasádu dostatečně chrání před deštěm. Na fasádu byla použita hrubá hliněná omítka s řezankou od Picas.cz.
 
 
Další ukázky hliněných fasád jsou od kolegů, pracující též s hlínou.

Hliněný dům v Hradčanech u Tišnova

Fotogalerie: Hliněné fasády

hliněná omítka, hliněné omítky, marocký štuk, tadelakt, hliněný tadelakt, hliněná...

Vytvořeno službou Webnode